Etykiety na opony wprowadzone w UE
   09/13/2016 10:57:06    Comments 0

 Unia Europejska doprowadziła w 2012r. do wprowadzenia specjalnych etykiet na opony. Posiadają informacje na temat 3 podstawowych parametrów: zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz poziom generowanego hałasu.

Poniżej przedstawiamy projekt etykiety (zgodnie z publikacją UE NO1222-2009, format zgodny z postanowieniami punktu 1 i 2 Aneksu II rozporządzenia*). Projekt etykiety dotyczącej zużycia paliwa i przyczepności do mokrej nawierzchni podobny jest do istniejących etykiet dotyczących efektywności energetycznej (np. sprzęt gospodarstwa domowego), przy czym litera A oznacza najlepiej sprawującą się oponę w tej kategorii, a G – oponę o najniższym poziomie parametrów. Hałas zewnętrzny oznacza się w decybelach oraz symbolem jednej, dwóch lub trzech fal dźwiękowych, gdzie jedna fala oznacza oponę najcichszą, a trzy - najgłośniejszą. Wszystkie opony będą oznaczane taką samą etykietą, aby można było łatwo je porównywać i wybrać najwłaściwszą. Prosimy kliknąć na umieszczone felgom aluminiowym poniżej ikony, aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich trzech parametrów.


Firma Goodyear z wielkim zadowoleniem przyjęła wiadomość o nowym systemie etykiet, ponieważ umożliwią one naszym klientom wybór najbezpieczniejszych opon o najbardziej efektywnych parametrach. Ponieważ zawsze staramy się produkować opony spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska, jesteśmy przekonani, że dokonają Państwo właściwego wyboru.

 

Zużycie paliwa

 

Opór toczenia ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa oraz na środowisko.

 

Przyczepność do mokrej nawierzchni

 

Opony o bardzo dobrej przyczepności do mokrej nawierzchni charakteryzują się krótszą drogą hamowania na mokrej drodze, co jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo.

 

Hałas zewnętrzny

 

Opony wytwarzające mniej hałasu są bardziej przyjazne dla środowiska.

 

* Wyniki przedstawione w części naszej witryny poświęconej przykładom Etykiety na opony UE oraz wszelkie informacje dotyczące etykiety na opony UE mają charakter wyłącznie przykładowy. Przykłady przedstawiono wyłącznie dla celów informacyjnych i edukacyjnych. Unia Europejska nie wprowadziła jeszcze ani nie zatwierdziła oficjalnej metody testowania, która umożliwiłaby precyzyjny system oceny opon na nowej Etykiecie na opony UE.