Opony jeszcze szczelniejsze
   09/13/2016 12:58:51    Comments 0

Japońskim inżynierom firmy oponiarskiej Yokohama udało się ograniczyć naturalną utratę ciśnienia powietrza w oponie. Patentem na to zjawisko ma być ich ultra-cienka i lekka wkładka wewnętrzna nazwana Advanced Inner Liner. Zastosowanie tej wkładki redukuje utratę ciśnienia o jedną trzecią.

       

 

Cienka jak kartka papieru wkładka Advanced Inner Liner powstała z połączenia elastycznej gumy i z nieprzepuszczającego powietrze tworzywa sztucznego. Stosuje się ją zamiast wkładki butylowej, która to zastąpiła kiedyś tradycyjną dętkę.

        gęstość struktury materiału

 

Utrata ciśnienia w obecnych oponach jest efektem przenikania powietrza przez mikroskopijne przestrzenie pomiędzy cząsteczkami gumy, z której jest zbudowana opona. To z kolei skutkuje nadmiernym ugięciem opony, szybszym zużyciem jej barku i zwiększonymi oporami toczenia.

 

Patent Yokohamy ma same zalety. Zapobiega stratom ciśnienia powietrza zapewniając oponie odpowiednie warunki użytkowania, a kierowcom komfort prowadzenia samochodu. Na naszym rynku dostępną oponą z tym systemem jest Yokohama Geolander G055 przeznaczona do aut typu SUV. Do przyszłego roku będziemy mogli kupić też modele BluEarth-1 oraz BluEarth AE-01.