Opony zimowe, a przepisy w innych krajach
   09/14/2016 08:55:30    Comments 0

Wybierając się w zagraniczną podróż warto mieć orientację, gdzie przepisy wymuszają byśmy mieli założone opony zimowe, a gdzie nie jest to konieczne lub wystarczą opony całoroczne.

 

stosowanie opon zimowych narzucone przepisami prawaUwarunkowania prawne, co do obowiązku posiadania opon zimowych, są zróżnicowane w zależności od kraju. Dotyczy to zarówno samego obowiązku, jak i okresu w którym dopasowanie ogumienia do pory roku jest wymagane. Są kraje, które nie posiadają pod tym względem żadnych regulacji. Są to: Wielka Brytania, Belgia, Bułgaria, Czechy, Włochy, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Rosja, Rumunia i Turcja.

 

 

Natomiast w pozostałych obszarach europejskich sytuacja przedstawia się następująco:

 

 

Albania

 

 

Zimą dopuszcza się jazdę na oponach letnich tylko, gdy głębokość bieżnika, w takich oponach założonych na osi napędowej, nie jest mniejsza niż 4 mm.

 

 

Austria

 

 

Przepisy nakazujące opony zimowe występują w wybranych regionach górskich. Natomiast na niektórych drogach spotkamy się z obowiązkiem założenia łańcuchów śnieżnych.

 

 

Bośnia i Hercegowina, Serbia i Czarnogóra

 

 

Identycznie jak w Albanii, w okresie zimowym dopuszczalne są opony letnie, ale posiadające minimum 4 mm bieżnika na osi napędowej.

 

 

Chorwacja

 

 

W zimie musimy mieć adekwatne ogumienie na tą porę roku lub ewentualnie opony letnie w komplecie z łańcuchami. W obu przypadkach bieżnik opony nie może być płytszy niż 4 mm.

 

 

Estonia

 

Występuje tu obowiązek stosowania opon zimowych w okresie 1 grudnia - 1 kwietnia.

 

Litwa

 

Na Litwie nie złamiemy przepisów posiadając opony zimowe w okresie 10 listopada - 1 kwietnia.

 

Łotwa

 

Opony zimowe są obowiązkowe w przedziale 1 grudnia - 28 lutego. Dodatkowo bieżnik opony nie może mieć mniej 3 mm.

 

Niemcy

 

U naszych zachodnich sąsiadów drogi pokryte śniegiem trzeba przemierzać na oponach zimowych lub całorocznych posiadających oznaczenie M+S.

 

Norwegia

 

Norwegia nie narzuca konieczności stosowania opon zimowych, muszą mieć one natomiast odpowiednia przyczepność. Podczas ewentualnej kontroli decyzja o tym, czy posiadamy właściwe ogumienie należy do sprawdzającego nas policjanta. Nie ma natomiast wątpliwości co do minimalnej głębokości bieżnika, która musi wynosić 3 mm.

 

Słowacja

 

Na Słowacji mamy obowiązek poruszania się po drogach na oponach zimowych od 15 listopada do 15 marca, ale nikt nie zabrania założenia ich tylko na jedną oś. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 4 mm.

 

Słowenia

Szwajcaria

 

W tym kraju przepisy są bardzo liberalne i to od nas zależy, na jakich oponach chcemy jeździć. Do czasu. Jeśli w Szwajcarii będziemy uczestnikami kolizji, a nasze auto nie posiada w zimie adekwatnego na ten sezon ogumienia lub nasze opony zimowe posiadają bieżnik o głębokości poniżej 4 mm, to musimy się liczyć z odmowną decyzją przyznania odszkodowania ze strony ubezpieczyciela, a policja zapewne obarczy właśnie nas winą za to zdarzenie.

 

Szwecja

 

Obowiązek stosowania opon zimowych z minimalną głębokością bieżnika 3 mm. pojawia się w okresie od 1 grudnia do 31 marca pod warunkiem, że wystąpią w tym czasie warunki zimowe.

 

Węgry

 

Węgrzy nie wymagają od nas stosowania opon zimowych, ale na wyposażeniu samochodu musimy mieć łańcuchy śniegowe. Bez nich możemy nie zostać wpuszczeni na teren Węgier.